Z Lipnika do Warszawy – wyjazd na V Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0

12 czerwca 2015
Urszula Kucała

W dniach 31.05. – 1.06. 2015  w stolicy gościł zespół uczniów realizujących  projekt „Czary mary – nie do wiary. Legendy Gminy Wiśniowa w akcji” z Gimnazjum w Lipniku pod opieką T. Bobowskiej w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0.

Pierwszym dniem był dzień warsztatowy: nauczyciele i uczniowie – przedstawiciele 50 – ciu szkół wybranych i zaproszonych do udziału w V Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0 z całej Polski poznawali się nawzajem poprzez ćwiczenia integracyjne.

Następnie wybrani losowo do grup, pracowali razem, uruchamiając kreatywne myślenie. Jednym z zadań było ostatnie wyzwanie blogowe, proponowane przez moderatorów CEO.

Kolejny punkt dnia to warsztaty dziennikarskie prowadzone przez przedstawicieli wydawnictwa Zupełnie Inny Świat. Brali w nich udział gimnazjaliści. Nauczyciele zaś szkolili się z wystąpień publicznych.

Po wspólnym obiedzie dzieci i młodzież wraz z opiekunami   zwiedzali Centrum Nauki Kopernik, co dostarczyło im wielu pozytywnych wrażeń i przeżyć.

            W drugim dniu odbywał się V Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.o.

Organizatorami programu są: Centrum Edukacji Obywatelskiej i GW przy wsparciu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Agory, pod honorowym patronatem MEN. Gospodarzem programu i partnerem festiwalu było Centrum Nauki Kopernik.

Honorowym gościem Festiwalu była Joanna Kluzik – Rostkowska – minister edukacji. List gratulacyjny do uczestników Festiwalu przysłała Pierwsza Dama Polski.

 W tym roku hasło przewodnie brzmiało ”Czytamy i odkrywamy”. Działania wokół tego tematu podejmowane w szkołach miały pokazać, jak czytać ze zrozumieniem nie tylko na języku polskim i jak kształcić aktywnych, ciekawych świata młodych badaczy.

            Stoiska szkół uczestniczących w Festiwalu pogrupowane były wg rodzaju podjętych działań: projekty edukacyjne, uczniowskie fora naukowe, uczymy innych, odwrócona lekcja.

            Realizując projekt „Czary mary nie do wiary! Legendy Gminy Wiśniowa w akcji”, gimnazjaliści pod kierunkiem T.Bobowskiej odkrywali piękno „Legend Ziemi Myślenickiej” pod red. A. Witalis – Zdrzenickiej.

Ze zbioru wybrali trzy legendy znane w  Gminie Wiśniowa –„ Światełka”, „Tajemnicza dłoń” i „Dosięgnę cię, zuchwalcze”. Postanowili uwiecznić je w postaci etiud filmowych. W tym celu sięgnęli do dobrych wzorców – nawiązali kontakt z aktorami z filmu „Wesele utopców”, zrealizowanego dzięki Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności Arts z Myślenic. Wspólnie obejrzeli film, następnie uczestniczyli w warsztatach, gdzie razem uczyli się adaptacji legend na potrzeby filmu, sztuki filmowania. Młodzież uczestnicząca w warsztatach okazywała duże zainteresowanie odkrywaniem tajników X Muzy, a młodzi członkowie Fundacji ARTS zrozumiałym językiem m.in. podpowiadali nam jak korzystać z dobrodziejstw Internetu ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich przy doborze muzyki czy programów do montowania filmu.

            Wybierając plenery w Lipniku na potrzeby filmowania, młodzież odkryła niezwykle urokliwe miejsca z zabytkowymi chatami, starymi wierzbami i nastrojowym klimatem czasu, który odchodzi nieuchronnie w zapomnienie. Uczniowie wykonali wiele pięknych zdjęć, które zostały wyeksponowane  na naszym stoisku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie wraz z opiekunką projektu zaprezentowali się tam w wiśniowskich strojach regionalnych.

            Pożyczenie strojów ludowych także od znajomych i rodziny stało się pretekstem do wielu wspomnień o dawnych czasach.

            Na naszym stoisku znalazły się także w/w  legendy spisane lokalną gwarą, co wzbudzało duże zainteresowanie gości odwiedzających  stoisko uczniów z Lipnika.

Eksperci mieli okazję obejrzeć  film zrealizowany przez gimnazjalistów. Zagraniczni goście byli pozytywnie zaskoczeni umiejętnością wypowiedzi uczniów o projekcie w języku angielskim. Gimnazjaliści z Lipnika zainteresowali gości także Quizem filmowym. Do zabawy wykorzystali grę Gry podróżne. Inteligencja, Państwo, miasto, rzeka…

Uczestnicy quizu uśmiechali się z ulgą np. gdy trafili na tak oczywiste jak: Podaj nazwę słynnego miasta, którego dzielnicą jest Hollywood.

W nagrodę można było otrzymać  tradycyjną zakładkę wykonaną przez uczniów lub w kształcie ducha czy świecy, które stanowiły tematyczne nawiązanie do sfilmowanych przez uczniów legend.

Goście i eksperci z zainteresowaniem czytali fragmenty blogów prowadzonych w naszej szkole –  nauczycielskiego –  Oko Lipnika i nauczycielsko – uczniowskiego Twój los w Twoich rękach.

            Po odwiedzeniu  szkolnych stoisk przez znamienitych gości i ekspertów przyszła pora na podziwianie ekspozycji innych szkół.   Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli eksperymenty fizyczne, chemiczne i  chcą pracować nad tego rodzaju projektami przyszłym roku.

            Po zakończeniu wymiany doświadczeń nauczycieli, uczniów przyszła pora na podsumowania przez organizatorów. Nie szczędzili oni pozytywnych słów odnośnie obejrzanych efektów pracy uczniów i nauczycieli. Podkreślali, iż należy się dzielić dobrymi praktykami, podejmować trud innowacyjnych, twórczych działań wybiegających poza szkolne schematy, nie zrażać porażkami.

    Naładowana pozytywną energią grupa projektowa z Lipnika udała się jeszcze na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, by podziwiać piękną panoramę Warszawy.

            Większość uczniów widziała po raz pierwszy stolicę i jechała pociągiem. Wspólnie odkryliśmy piękno tego miasta i radość wspólnego podróżowania!

T. Bobowska