Wójt Gminy Wiśniowa czytał dzieciom literaturę patriotyczną

8 maja 2016
Urszula Kucała

Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja stały się pretekstem do wspólnego czytania literatury patriotycznej w ramach ogólnopolskiego programu Cała Polska Czyta Dzieciom realizowanego w ZPO w Lipniku w trakcie zajęć świetlicowych.

Patriotyzmu dzieci uczą się od najmłodszych lat i chociaż niejednokrotnie słyszą trudne pojęcia związane z odległą historią naszego kraju, to jednak można znaleźć literaturę, która prostym językiem przypominającym historyczną baśń przybliża najmłodszemu pokoleniu wiekopomne wydarzenia naszego kraju. Do niej należy zbiór opowiadań M. Dąbrowskiej „Dzieci Ojczyzny” – w których  głównym bohaterem obok Anielki, Janka, czy Teofila – jest historia.

„Krystek biegał wśród tłumów z innymi chłopcami. Zakładał się z nimi, że wejdzie do zamku, choć straż dzieci nie puszcza. (…) I rzeczywiście udało mu się jakimś bocznym wejściem na galerię do sali sejmowej dostać. Wcisnął się między ludzi i spojrzał. Serce zabiło mu gorąco.
Galeria była na górze. W dole zaś sala ogromna, niby kościół największy, i cała szczelnie wypełniona. U samego końca czerwone wielkie krzesło – a na nim król. (…) Dopiero po chwili, kiedy się Krystek uspokoił i przestało mu w głowie szumieć, usłyszał, że ktoś mówi.
Widać już konstytucja była przeczytana, a teraz posłowie mówili jeden po drugim, którzy za, a który przeciw” –

Wójt czytając dzieciom fragment pięknego opowiadania o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja wyjaśniał na bieżąco   archaizmy  takie jak furta, surdut, czepiec, kontusz, jegomość itp. Są to  słowa już dziś nieużywane, które młodym czytelnikom mogą sprawić pewną trudność, ale podkreślają autentyzm przybliżanych w opowieściach M. Dąbrowskiej wydarzeń.

Wójt Gminy Wiśniowa – mgr Wiesław Stalmach posiada  wykształcenie prawnicze. Ponadto ukończył Wyższą Szkołę Oficerską. Jest honorowym członkiem  Myślenickiego Towarzystwa Historycznego, dlatego historia naszego kraju jest mu szczególnie bliska

Oprócz przybliżenia dzieciom patriotycznej lektury opowiedział o Gminie Wiśniowa – naszej „Małej Ojczyźnie”, której jest gospodarzem drugą kadencję. Podkreślił w rozmowie z dziećmi, jak ważna jest tolerancja i poszanowanie dla innych kultur, czego przykładem jest jego troska i dbałość o remont dawnej bożnicy – miejsca modlitewnego Żydów, którzy zamieszkiwali naszą gminę przed II wojną światową. Pisałam o tym na blogu w ubiegłym roku http://blogiceo.nq.pl/zpolipnik/2015/07/08/najlepiej-zachowana-synagoga-w-polsce-znajduje-sie-u-nas-w-wisniowej/

Ostatnio w tej sprawie naszą gminę odwiedził Jarosław Sellin – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego https://www.facebook.com/GOKiS.Wisniowa/

 Wójt podkreślił, iż nie należy zapominać o krwawej historii II wojny światowej, która zapisała się w szczególnie okrutny sposób na kartach historii naszej Gminy Wiśniowa. Podarował bibliotece szkolnej książkę Kazimierza Leskiego „Życie niewłaściwie urozmaicone. Wspomnienia oficera wywiadu i kontrwywiadu AK”. Jej bohater to legenda Polski Podziemnej,  uczestnik Powstania Warszawskiego, po wojnie więzień SB.

Więcej o książce na stronie http://www.czytampopolsku.pl/2015/08/zycie-niewasciwie-urozmaicone.html

Wywiad z Kazimierzem Leskim https://www.youtube.com/watch?v=GllG6vUNvtk.

Jest to cenna pozycja, po którą mogą sięgnąć gimnazjaliści, ale i rodzice, którym historia Polski jest bliska.

Do Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom włączyła się także mgr Jolanta Wolak – sekretarz Gminy Wiśniowa, dzieląc się wspomnieniami odnośnie ulubionych książek jej dzieciństwa.

Z okazji tego niecodziennego spotkania w bibliotece Szkolnej można było obejrzeć ekspozycję literatury historycznej.

Dzieci podziękowały gościom  okolicznościowym dyplomem.

Godzina czytania minęła zdecydowanie za szybko, ponieważ była bardzo interesująca, różnorodna i wartościowa dla dzieci.

Dziękujemy Wójtowi i P. sekretarz za znalezienie dla nas czasu w jakże zawsze napiętym grafiku pracy i  wsparcie naszej czytelniczej akcji.

T. Bobowska