Poszukiwanie ukrytych znaczeń w krainie dziecięcej baśni – Kampania Cała Polska Czyta Dzieciom z udziałem mgr Izabeli Spytek – psycholożki z PPP

12 maja 2016
Urszula Kucała

12.05.2016 r. na zajęciach świetlicowych gościła mgr Izabela Spytek – psychoterapeutka z PPP w Dobczycach http://pppdobczyce.pl/

Na początku porozmawiała z dziećmi o swoim zawodzie. Podkreśliła, iż nie należy bać się spotkania z psychologiem, gdyż ma on za zadanie nieść pomoc dzieciom i ich rodzinom. Dzięki stworzonemu przez panią psycholog pozytywnemu nastrojowi, dzieci z ochotą usadowiły się blisko niej na kanapie, oglądając z wielkim zainteresowaniem „książki dzieciństwa” pani Izy, a więc oryginalne wydania „Kota w butach” J. Januszewskiej z ciekawymi ilustracjami E. Salomon i „Prawdziwej historii o kocie w butach” J. Szancera z przepięknymi ilustracjami autora.

Po przeczytaniu baśni dzięki pytaniom naprowadzającym p. psycholożki uczniowie odkryli ukryty morał baśni, będący wskazówką postępowania dla czytelnika: uczciwe postępowanie bohatera zostaje nagrodzone.

P. psycholożka zwróciła uwagę, jak ważna jest umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci bez trudu nazywały pozytywne cechy charakteru bohatera pomocne w przezwyciężaniu kłopotów. P. Iza zaakcentowała, iż nie należy wstydzić się prosić o pomoc.

Na koniec spotkania dzieci  podziękowały p. psycholożce pamiątkowym dyplomem, a ona poczęstowała je słodyczami.

Do kolejnego ucznia w drodze losowania trafiła książka „Baju Baj patataj” S. Grodzkiej – Samselskiej – logopedki w PPP i M. Samselskiego – m.in. podróżnika, autora tekstów piosenek, publicysty. Jest to zbiór niezwykły – bajek terapeutycznych redukujących lęk u dzieci. W postaci  wierszowanej opisane zostały w nim sytuacje, z którymi na co dzień styka się dziecko.

Dziękujemy p. Izie za to niezwykle interesujące spotkanie.

T. Bobowska