Bajki pomagają dzieciom

4 marca 2018
Urszula Kucała

Ogólnopolska kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom dotarła do oddziału przedszkolnego „Pszczółki”. Szkolna koordynatorka akcji odczytała dzieciom fragment książki terapeutycznej „Bajki pomagają dzieciom” C. Nitsch – „Opowieść o trzech pluszowych stworkach”. (Kiedy dziecko przeszkadza innym w zabawie”). Przedszkolaki z zainteresowaniem odpowiadały na pytania związane z tekstem, podawały liczne przykłady trudnych sytuacji z życia wziętych. Następnie uczestniczyły w wesołych zabawach integracyjnych oraz rysowały ilustracje do usłyszanej bajeczki.

„Bajki pomagają dzieciom” to zbiór opowieści, które – jak napisała w przedmowie autorka – „uzdrawiają, pocieszają i dodają odwagi”. Książka polecana jest rodzicom, gdyż po każdej bajce zamieszczone są praktyczne wskazówki, jak rozwiązać trudne sytuacje, z którymi dziecko spotyka się na co dzień. Głównym zaleceniem autorki skierowanym do rodziców jest ograniczenie korzystania z mediów przez dzieci. Najmłodsi, którzy zbyt często przesiadują przed telewizorem są nieustannie epatowani aktami przemocy, która w filmach często niestety prowadzi do osiągania celu. Dzieciom nie wolno utożsamiać się z takimi wzorcami zachowań.

Zbiór bajek jest apelem skierowanym do rodziców, aby poświęcali dzieciom jak najwięcej czasu, m.in. poprzez wspólne czytanie, a na przykładzie bajek omawianie z dzieckiem ważnych spraw wychowawczych.

T. Bobowska