Żywa lekcja matematyki na Błoniach – „Fraktal na stulecie”

2 czerwca 2019
Urszula Kucała

W dniu 30 maja 2019r. grupa 81 uczniów Szkoły Podstawowej w Lipniku wzięła udział w żywej lekcji matematyki na Błoniach w Krakowie. Wspólnie z ponad 6,5 tys. uczniów z 81 małopolskich szkół utworzyła „żywy” Trójkąt Sierpińskiego, jeden z najsłynniejszych fraktali. Uczniowie w ten sposób uczcili 100 – lecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Jubileuszowego Roku Matematyki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Głównym sponsorem jest mFundacja działająca w Polsce na rzecz wspierania edukacji matematycznej dzieci i młodzieży. Wacław Sierpiński był znakomitym polskim matematykiem. Żył w latach 1882 – 1969. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, które 2 kwietnia 1919 roku powstało w Krakowie.

W kwietniu nasz szkoła przystąpiła do projektu „Fraktal na stulecie” realizowanym przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Fraktal w znaczeniu potocznym, to obiekt, którego poszczególne elementy są podobne do całości. W przyrodzie możemy obserwować różne fraktale np. płatki śniegu, kalafior rzymski, budowa zbóż. W matematyce najsłynniejszym fraktalem jest Trójkąt Sierpińskiego. Uczniowie na lekcji matematyki dowiedzieli się, czym jest fraktal, jak powstają kolejne iteracje i jak zwiększa się liczba trójkątów pustych i pełnych wraz z „rozrastaniem się” fraktala. Na szkolnym korytarzu pojawił się trójkąt zbudowany z 81 małych trójkątów, na których wypisane były imiona uczniów z poszczególnych klas. Uczniowie w sali gimnastycznej i boisku szkolnym znając swoje położenie układali czwartą iterację trójkąta Sierpińskiego po to, aby na Błoniach ułożyć ósmą iterację. Pozycję zarezerwowaną dla jednego ucznia zajęła cała szkoła. Mimo padającego deszczu, udało się doświadczyć niezwykłej atmosfery, która towarzyszyła zgromadzonym na Błoniach uczestnikom. Mam nadzieję, że to doświadczenie będzie dla uczniów inspiracją i skłoni do refleksji na temat struktury świata, pozwoli dostrzec w matematyce nie tylko cyferki i działania, ale także niezwykłe piękno.

Każdy z uczestników tego wydarzenia otrzymał książkę pt. „Matematyka jest wszędzie”, czapeczkę i pelerynę. Otrzyma również imienny certyfikat potwierdzający udział w tym unikatowym projekcie oraz pamiątkowe zdjęcie, które na długo pozwoli zachować wspomnienie z tego dnia.

Serdecznie dziękujemy Pani dr Annie Widur – koordynatorowi i pomysłodawcy projektu „Fraktal na stulecie” za możliwość wzięcia udziału w tym niezwykłym i niecodziennym wydarzeniu, które zdarza się raz na 100 lat.

Drugą część dnia uczniowie spędzili w kinie Bonarka. Klasy młodsze oglądnęły film przygodowy pt. „Alladyn”, a klasy starsze melodramat pt. „Trzy kroki od siebie”. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

U. Kucała

Mówili o nas w Kronice: oglądaj cz. 1, oglądaj cz. 2