Wyjazd kl. V do Teatru Groteska oraz Muzeum Narodowego w Krakowie

31 marca 2022
Urszula Kucała

„Teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce”

M. Głogowski

 

30 marca b. r. uczniowie klasy V uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Najpierw wzięli udział w niezwykle ciekawej lekcji muzealnej; „Namaluj mi bajkę. Legendy, baśnie i mity w obrazach”, stanowiącej utrwalenie nabytych dotychczas wiadomości na lekcjach j. polskiego i plastyki. Literatura i malarstwo – te dwie dziedziny sztuki od lat przenikają się nawzajem i uzupełniają, a lekcję muzealną śmiało można nazwać artystyczną ucztą miłośników słowa i obrazu.

Następnie piątoklasiści udali się do Teatru Groteska. Tam – w szczególnie przyjaznej dzieciom atmosferze, obejrzeli spektakl teatralny oparty na motywach powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” – lektury uzupełniającej dla kl. V. Prawie dwie godziny na widowni  minęły dzieciom błyskawicznie, dzięki żywiołowej akcji i dynamicznej grze aktorów. Wszyscy podziwiali humor sytuacyjny, brawurowe akrobacje aktorskie przy wykonywaniu piosenek, oryginalną scenografię i oświetlenie. Nareszcie wszystkie miejsca w teatrze były zajęte, bez żadnych ograniczeń, a młodzi widzowie zachowywali się wzorowo, nagradzając gromkimi brawami wspaniałych aktorów. Nikt z uczniów nie żałował, iż był widzem teatralnym, nie filmowym, a nieliczni nieprzekonani do tego rodzaju odbioru sztuki, zmienili swą opinię o teatrze.

Jeszcze parę pamiątkowych zdjęć na tle oryginalnej, teatralnej scenografii i wszyscy udaliśmy się na wspólny posiłek w pobliżu Rynku.

Tradycyjnie odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką i przeszliśmy ul. Franciszkańską pod okno papieskie.

Pogoda dopisywała i w doskonałych humorach wróciliśmy do domu, po drodze planując kolejną, tym razem dalszą wycieczkę.

 

T. Bobowska