Wycieczka klasy VI do Muszyny i Krynicy – Zdroju – 23.09.b. r.

2 października 2022
Urszula Kucała

Pierwszym punktem wycieczki był spacer po muszyńskich ogrodach sensorycznych. Ogrody zmysłów zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak.

I tak w strefie zdrowia uczniowie mogli krótko potrenować na plenerowej siłowni. Następnie przeszli przez strefę zapachu, podziwiając piękno roślin i wdychając ich intensywny zapach. W strefie wzroku podziwiali kompozycje kwiatowe w różnych kształtach np. piękne, kolorowe motyle. Duże zainteresowanie uczniów wywołała u uczniów strefa baśni i legend o Muszynie – najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów, nawiązująca do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego.  Znajdują się tutaj chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Na tablicach  informacyjnych umieszczona została  historia bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie. Uczniowie mogli też nakarmić kaczki i łabędzie, pływające po stawach pełnych niezwykle pięknych, kolorowych ryb oraz podziwiali zwierzęta w miejscowej zagrodzie.

Następnie wszyscy udali się do malowniczych Ogrodów Biblijnych znajdujących się przy kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny.

„ Ogrody Biblijne są adaptacją Objawienia zawartego w Piśmie Świętym i poprzez kompozycje roślin, krajobrazu i instalacji architektonicznych w wyrazisty sposób przekazują artystyczną wizję Słowa Bożego. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. W ogrodach można spotkać kompozycje roślin znanych z kart Biblii oraz występujących w Jerozolimie lub Palestynie, od średniowiecza zwaną Ziemią Świętą.”(cyt.za http://muszyna.pl/pl/1908/2222/ogrody-biblijne.html)

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do miasta uzdrowiskowego – Krynicy Zdrój. Tutaj po wspólnym spożyciu obiadu uczniowie udali się nowoczesną kolejką na Górę Parkową. Najwięcej radości przysporzyły uczniom zabawy na tzw. rajskich zjeżdżalniach. Przy dźwiękach muzyki dobiegającej z dansingu na Górze Parkowej wszyscy udali się z powrotem do kolejki. Jeszcze na koniec zakup lokalnych  pamiątek i młodzi turyści, w doskonałych humorach, w pięknych promieniach zachodzącego, jesiennego słońca udali się w drogę powrotną do domu.

T. Bobowska