WYCIECZKA EDUKACYJNA DO OŚWIĘCIMIA

2 marca 2023
Urszula Kucała

1 marca 2023r. uczniowie klasy 8 wraz z opiekunami p. Zofią Hałas i p. Joanną Szymską udali się do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Młodzież poznała jeden z największych obozów koncentracyjnych i zagłady, w którym życie straciło 1,5 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Uczniowie pod opieką pani przewodnik rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu Auschwitz, a następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili ruiny komór gazowych oraz baraki więźniarskie.

Pobyt w tym strasznym miejscu dał możliwość uświadomienia sobie, co naprawdę działo się w Auschwitz. Największe wrażenie zrobił na uczniach barak zwany „Kanadą”, w którym zgromadzone były osobiste rzeczy odebrane więźniom: stosy okularów, butów, protez, przyborów toaletowych, czy walizek. Naszą wędrówkę pani przewodnik zakończyła myślą George Santayany: Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie. Obrazy, myśli i przeżycia, każdy z uczestników wycieczki z pewnością zapamięta na długo…

                                                                                                                             J. Szymska