Wycieczka do Pszczyny i Tarnowskich Gór

12 czerwca 2022
Urszula Kucała

W czwartek, 9 czerwca 2022r, 35 uczniowie klasy 8a, 7 i 6 wspólnie z wychowawcami p. Z. Hałas, p. T. Górką i p. U. Kucałą uczestniczyli w całodniowej wyciecze do Pszczyny i Tarnowskich Gór. Celem wspólnego wyjazdu było zwiedzenie zamku w Pszczynie oraz zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i pogłębienie wiedzy na temat polskich zabytków.

Pierwszym punktem wycieczki był zamek w Pszczynie. Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku sięgają I połowy XV wieku. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów, które zachowały historyczne, oryginalne wyposażenie. Uczniowie mogli podziwiać piękne komnaty, sale lustrzane i bibliotekę.
Drugim punktem wycieczki była zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Górnictwa i dowiedzieli się, że kopalnia w lipcu 2017r. została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Później w żółtych kaskach zjechali widną na głębokość 40,5m. W czasie wędrówki obejrzeli wykute w skale posągi górników, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku. Niektóre korytarze były bardzo niskie, a szlak przeznaczony dla turystów ma długość 1740m. Surowe warunki panujące w kopali, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza oraz słabym oświetleniem, pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Największą atrakcją był przepływ łodziami, które kursują między dwoma przystankami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.
Między dwoma punktami wycieczki uczniowie odwiedzili McDonald’s.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili szczęśliwie do swoich domów.
Dla uczniów klasy 8a była to ostania, wspólna wycieczka.
U. Kucała