Wycieczka do Nowego Wiśnicza

14 grudnia 2022
Urszula Kucała

W dniu 14 grudnia 2022r. uczniowie klasy IV wraz z p. Skibą i p. Kucałą, wybrali się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza. Najpierw zwiedzili zamek Kmitów i Lubomirskich. Najpiękniejszy po Wawelu zamek w Małopolsce. Jeden z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury, który pełnił funkcję obronnej rezydencji właścicieli. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble i wyposażenie kuchenne.

Następnie uczniowie przenieśli się w czasie do XVII wieku i dzięki urządzeniu Occulus odbyli lot przez wiśnicki zamek. Bastion VR zrobił na uczniach ogromne wrażenie. Zobaczyć wnętrze zamku i życie jego mieszkańców w tamtym czasie to niecodzienna atrakcja.

Kolejnym punktem wycieczki był udział w Zamkowej Akademii Historii, czyli warsztatach alchemicznych. Tutaj uczniowie mogli podziwiać alchemiczny sprzęt, obserwować „wybuchowe” doświadczenia i wykonywać samodzielnie eksperymenty. A wszystko to w jednej z sal zamkowych, której wnętrze specjalnie do tego przygotowane, robi ogromne wrażenie. Uczniom została przybliżona postać najsłynniejszego polskiego alchemika – Miachała Sędziwoja, którego działa znane były w całej Europie.
Każdy wyszedł z warsztatów z fiolką perfum samodzielnie przez siebie przygotowaną.

Na końcu uczniowie udali się do Pizzerii „Ambrozja” i tam posilili się smaczną pizzą.

Dzień mimo, że śnieżny i mroźny przyniósł uczniom dużo wrażeń i niezapomnianych emocji.

U. Kucała