WYCIECZKA DO KRAKOWA

24 października 2022
Urszula Kucała

W dniu 19 października 2022 r. klasa IV wspólnie z wychowawcą p. U. Kucałą i p. K. Skibą, udała się na wycieczkę na Wawel by zwiedzić Zamek Królewski. Tym razem uczniowie udali się do Krakowa, aby zwiedzać Apartamenty Królewskie i Zbrojownię. Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od spaceru po malowniczym rynku w Krakowie. Przechodząc najstarszą ulicą w Krakowie Kanoniczą dotarli na największy i najstarszy rynek w Europie. Przeszli przez Sukiennice, gdzie sprzedawane są pamiątki i rękodzieło. Następnie udali się na Wawel, gdzie wspólnie z panią przewodnik rozpoczęli zwiedzanie Prywatnych Apartamentów Królewskich. Ekspozycja urządzona w salach pierwszego piętra zamku obejmuje prywatne pokoje królewskie oraz komnaty świty dworskiej, często wykorzystywane jako pomieszczenia dla gości. Uczniowie podziwiać mogli apartament królewski Zygmunta I, a później jego syna, Zygmunta II Augusta, w którym znajdują się arrasy groteskowe oraz krajobrazowe ze zwierzętami, a także obrazy włoskie podarowane przez Karolinę Lanckorońską.

Następnie uczniowie zwiedzili Zbrojownię, gdzie podziwiali trofea z odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego z 1683 roku, gównie kunsztownie dekorowane rzędy na konie i siodła, a także militaria z królewskiej zbrojowni. Ekspozycję otwierała sień, w której prezentowana jest broń drzewcowa, miecze i halabardy. W kolejnej sali zwiedzający mogli podziwiać zbroje, zarówno średniowieczne jak i te z XVI i początku XVII stulecia. Chłopców szczególnie zainteresowały polskie półzbroje husarskie z XVII w., między nimi unikatowy egzemplarz z oryginalnymi skrzydłami. Spore ożywienie spowodował widok luf armat, haubic i moździerzy, które w najprzeróżniejszych rozmiarach znajdują się w zamkowych piwnicach. Szczególnie wyróżnia się para armat z połowy XVI w., odlanych dla Zygmunta Augusta. Okazuje się, że zbiór dział z herbami polskich królów, hetmanów i możnowładców, należy do najcenniejszych w Polsce. Uczniowie wzięli udział w lekcji historycznej pt. „Od husarza do rycerza” podczas której poznali kodeks postępowania rycerskiego, obyczaje rycerskie jakie były na zamkach i dworach władców. Podczas zajęć uczniowie zostali zaznajomieni z etapami edukacji rycerskiej, słynnymi rycerzami, wyposażeniem i uzbrojeniem oraz ze światem bitew, turniejów i rozrywek.

Kolejnym punktem wycieczki było kino Bonarka. Uczniowie udali się najpierw do McDonald’s, na wspólny posiłek, a następnie do kina na film pt. „Minionki”.

Pod wieczór, wszyscy zmęczeni, ale bardzo uśmiechnięci wrócili do Lipnika.

U. Kucała