Wycieczka do Bochni i Nowego Wiśnicza

14 października 2019
Urszula Kucała

W dniu 10 października 2019 r. uczniowie klasy IV, V, VIa i VIb wraz z opiekunami – p. T. Górką, p. Z. Hałas, p. K. Dominik i p. U. Kucałą zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

Po zjeździe windą na głębokość 212m uczniowie mieli możliwość przejażdżki koleją na odcinku prawie 1 kilometra i zwiedzenia wiele zabytków. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą uczniowie zostali zabrani, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywania soli, zwyczaje górników i ich życie w kopalni.
W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, w której nasi uczniowie mogli zagrać w piłkę na podziemnym boisku i kupić pamiątki.

Drugim punktem wycieczki był zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej w Nowym Wiśniczu. Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny i meble. Najciekawszym punktem wycieczki był Bastion VR, w którym uczniowie odbyli podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR – 360°.

Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.

U. Kucała