Wernisaż prac malarskich uczniów Obrazy, muzyka i poezja – źródłem pozytywnych emocji

22 marca 2017
Urszula Kucała

21 marca 2017 r. w ZPO w Lipniku odbył się wernisaż prac malarskich uczniów z naszej szkoły, wykonanych pod kierunkiem p. Jana Szczepanika – malarza – na zajęciach koła plastycznego funkcjonującego w strażnicy OSP w Lipniku.

Na początku v- ce dyr. J. Paszcz przywitał wszystkich uczestników spotkania  – p. mgr Wiesława Stalmacha – Wójta Gminy Wiśniowa, p. Jana Szczepanika – malarza, uczniów, rodziców, Koło Seniorów z Wiśniowej. Następnie przedstawił bliżej działalność artysty, pod którego opieką rozwijają się plastyczne talenty uczniów.

Pan Jan jest malarzem – amatorem i złotnikiem. Tworzy od dziecka. Ślady swojej twórczości pozostawił m.in. w kościele w Lipniku (Chrystus Miłosierny oraz Droga Krzyżowa), Balinie (Święta Rita i Chrystus), Luborzycy oraz w Wiśniowej (gdzie można zobaczyć obraz Błogosławionej Anieli Salawy, Chrystusa Miłosiernego oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy).

Dalszą część spotkania prowadziła T. Bobowska, wspominając iż 21 marca to także Światowy Dzień Poezji obchodzony od 1999 r. postanowieniem UNESCO. W dniu tym na całym świecie promuje się czytanie, pisanie, publikowanie i nauczanie poezji.

Przypomniała wiersz W. Broniewskiego (w bieżącym roku przypada 120 rocznica jego urodzin)

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą,

a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić(..)

„W dziełach poetów  znajdziemy wszystko – akceptację i bunt, smutek i radość, powagę i żart, lirykę i groteskę, dyscyplinę i fantazję… Znajdziemy język i formę, które pozwolą głębiej zrozumieć siebie i świat, pełniej wyrazić swoje myśli, wątpliwości, marzenia.”(ze wstępu do regulaminu 62 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego )

Następnie przywołała sylwetkę Boba Dylana – ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Autor ponadczasowej kompozycji „Odpowie ci wiatr” oprócz pisania wspaniałych tekstów śpiewanych przez wielu piosenkarzy szkicował węglem i ołówkiem, malował farbą akrylową na płótnie  oraz wykonywał kolaże i instalacje z metalowych przedmiotów.

W nastrój  spotkania z malarstwem, muzyką i poezją wprowadził wszystkich Maciej Kus ucz. kl. III A SP kompozycją zagraną na keyboardzie „Odpowie ci wiatr”, za co otrzymał gromkie brawa, a uczennice: Zuzanna Kowalczyk i Gabriela Ralska z kl. V A SP przybliżyły treść tego pięknego utworu.

W dalszej części autorzy prac malarskich prezentowali swoje obrazy, omawiając m.in. przedstawiane  ulubione motywy – często na obrazach pojawiają się elementy przyrody – kwiaty, zwierzęta, ptaki, pejzaże, a zatem pierwszy dzień wiosny to dzień idealny na organizację tego rodzaju artystycznego spotkania.

Najmłodszym uczniem, który przybliżył poezję wiosenną był Dawid Głąb z kl. II SP, recytując wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”, a następnie omówił swoją malarską twórczość.

P. Jan Szczepanik nie szczędził słów uznania dla kreatywności i pracowitości swoich podopiecznych.

Tomasz Jasek – ucz. kl. IV SP w Lipniku i zarazem uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. L. Różyckiego w Myślenicach zagrał dwa utwory muzyczne na fortepian Carl Czerny – Etiuda F – dur i Zhanneta Mettallidi – Ciche jezioro, otrzymując gromkie brawa.

Na dwóch tablicach ściennych zgromadzeni goście mogli podziwiać także wiosenne prace papieroplastyczne wykonane techniką origami, malowania specjalnymi pisakami na foliach oraz z użyciem filcu i pianki dekoracyjnej na zajęciach rewalidacji indywidualnej pod kierunkiem T. Bobowskiej.

Później zaproszeni goście oraz młodzi artyści udali się na wspólny poczęstunek.

Wszystkim uczestnikom spotkania podobała się taka forma spędzania pierwszego dnia wiosny – obcowania z piękną syntezą sztuk wzajemnie się dopełniających.

Dziękujemy przybyłym gościom i rodzicom za pomoc w organizacji wernisażu.

Link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=yBR96u9szl8&feature=youtu.be

T. Bobowska