Warsztaty „Spotkanie z matematyką” na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

16 stycznia 2019
Urszula Kucała

W dniu 16 stycznia 2019r. grupa 10 uczniów klasy Va i Vb uczestniczyła po raz piąty w warsztatach matematycznych zorganizowanych przez Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.  Zajęcia przeznaczone były dla uczniów klas 4 – 6 małopolskich szkół podstawowych, którzy zechcieli poznać matematykę od innej, trochę nietypowej strony. Mimo, że jest to czas ferii i odpoczynku na warsztaty przybyło bardzo dużo uczniów. Wszystkich zebranych w imieniu władz uczelni uroczyście powitał dr hab. Jacek Chmieliński. W ramach zajęć uczniowie brali udział w interesujących grach i zabawach matematycznych rozwijających logiczne myślenie. Warsztaty były zorganizowane w 4 grupach – w każdej z nich można było uczestniczyć w innej zabawie matematycznej: origami, poker matematyczny, zagadki logiczne i układanie klocków matematycznych.

W tym roku również pomagałam w prowadzeniu tych warsztatów. Odpowiadałam za origami matematyczne.

W drugiej części warsztatów uczniowie brali udział w bardzo ciekawym wykładzie pana dr Zbigniewa Powązki pt. „Matematyka z dreszczykiem”, w trakcie którego również rozwiązywali liczne łamigłówki, zagadki i odpowiadali na pytania otrzymując nagrody za dobre odpowiedzi.

Każdy z uczestników wrócił do domu z drobnymi upominkami ufundowanymi przez sponsorów.

Po warsztatach uczniowie zwiedzali uczelnię i wydział matematyki.

W 2019 roku, który jest Jubileuszowym Rokiem Matematyki przypada 10 – ta rocznica warsztatów. Cieszę się bardzo, że wspólnie z organizatorami mogliśmy świętować ten dzień.

Czas spędzony na Uniwersytecie Pedagogicznym dostarczył uczestnikom wielu ciekawych wrażeń i pokazał królową nauk jako tę, która pomaga zrozumieć świat.

Mam nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy piątej.

U. Kucała