Warsztaty „Spotkanie z matematyką” na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

15 lutego 2018
Urszula Kucała

W dniu 14 lutego, grupa 10 uczniów z klasy IVa i VIb Szkoły Podstawowej uczestniczyła po raz czwarty w Warsztatach Matematycznych zorganizowanych przez Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, które odbyły się w auli Uniwersytetu Pedagogicznego.  Zajęcia przeznaczone były dla uczniów klas 4 – 6 małopolskich szkół podstawowych, którzy zechcieli poznać matematykę od innej, trochę nietypowej strony. Mimo, że jest to czas ferii i odpoczynku na warsztaty przybyło bardzo dużo uczniów. Wszystkich zebranych uroczyście powitała dr Joanna Major. W ramach zajęć uczniowie brali udział w interesujących grach i zabawach matematycznych rozwijających logiczne myślenie. Warsztaty były zorganizowane w 4 grupach – w każdej z nich można było uczestniczyć w innej zabawie matematycznej. Uczniowie układali bryłę metodą origami, rozwiązywali zadania dotyczące zegarów, grali w grę TAPATAN i przekładali patyczki, aby uzyskać prawdziwe wyrażenie arytmetyczne.

W drugiej części warsztatów uczniowie brali udział w bardzo ciekawym wykładzie pana dr Zbigniewa Powązki pt. „Czy tak – czy nie? dlaczego?”, w trakcie którego również rozwiązywali liczne łamigłówki, zagadki i odpowiadali na pytania.

Każdy z uczestników wrócił do domu z książką ufundowaną przez sponsorów.

Po warsztatach uczniowie zwiedzali uczelnię i wydział matematyki. Czas spędzony na Uniwersytecie Pedagogicznym dostarczył uczestnikom wielu ciekawych wrażeń i pokazał królową nauk jako tę, która pomaga zrozumieć świat.

Mam nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.

U. Kucała