Uczniowie na spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry

18 listopada 2019
Urszula Kucała

W dniu 18.11.2019r. uczniowie klasy VIa, VIb i VIIIb wraz z p. Elżbietą Michalik i p. Urszulą Kucałą obejrzeli przedstawienie pt. „Zemsta” w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Widowisko Fredry wprowadziło młodych widzów w świat, który w rzeczywistości nie odbiega od współczesnych realiów w których żyjemy.

Uczestnicy spektaklu mogli przekonać się, że sztuka ta jest ponadczasowa. Aktorzy Teatru Narodowego doskonale ukazali humorystyczny, pełen ciepła i pobłażliwości obraz dawnego świata szlacheckiego. Na kilkadziesiąt minut „zatopiliśmy” się w świat bohaterów „Zemsty”. Począwszy od Papkina, tchórzliwego fircyka ślepo zapatrzonego w wielki świat, przez Cześnika, porywczego zawadiakę, który szybciej działa niż myśli, a skończywszy na Rejencie – pozornie skromnym, a  w rzeczywistości obłudnym i chciwym człowieku. Uwagę uczniów zwrócił charakterystyczny język między postaciami, błyskotliwy i barwny. Stroje aktorów odpowiednio przybliżyły młodym widzom modę tamtego okresu.

Ten wyjazd pozwolił na realizację ważnych  celów: wychowanie przez sztukę oraz przygotowanie do świadomego  i krytycznego korzystania z dorobku  kultury.

U. Kucała