„To prawdziwe błogosławieństwo zapomnieć przez innych o sobie …” – CPCD z udziałem p. Ewy Murzyn – rodzica

8 stycznia 2017
Urszula Kucała

Ostatnio na zajęciach świetlicowych odkrywamy niepowtarzalne piękno baśni H. H. Andersena.
Trzecioklasiści zazwyczaj znają już popularne opowieści tego autora jak: „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Brzydkie kaczątko”. W czwartkowe przedpołudnie uczniowie zapoznali się z nieznaną im baśnią pt. „Imbryk” – z bohaterem – przedmiotem codziennego użytku z otoczenia Andersena – w baśni nabierającym symbolicznego znaczenia.
Zaproszenie do czytania w świetlicy przedstawicieli różnych zawodów jest doskonałą okazją do przekazywania wiedzy zawodoznawczej adresowanej do uczniów już od najmłodszych lat.
Tym razem zaproszenie do udziału w kampanii CPCD przyjęła z przyjemnością jedna z mam – pani Ewa – na co dzień kucharka pracująca w naszej szkolnej kuchni.
Świetlicowe czytelnicze spotkania staramy się uatrakcyjniać ciekawym rekwizytem łączącym się z treścią bajki – tym razem był to bardzo stary imbryk – mający ponad siedemdziesiąt lat, na dodatek z nadwątloną „zębem czasu” pokrywką. P. Ewa przeczytała dzieciom baśń, następnie porozmawialiśmy o uniwersalnych wartościach, jakie niesie przesłanie tej opowieści.
Później p. Ewa opowiedziała dzieciom o zawodzie kucharza.
W dalszej kolejności dzieci zapoznały się z nowym dla nich pojęciem – kreatywności.
Wykorzystując metodę „burzy mózgów” uczniowie poszukiwali innowacyjnego użycia otaczających ich przedmiotów. Dzieci wykazały się tutaj dużą kreatywnością podając przykłady oryginalnych zastosowań rzeczy, które miały w zasięgu ręki: pudełko na kanapki może stać się stateczkiem, długopis – haczykiem lub szpilką do włosów, wieczko od gry – tacą, imbryk – pojemnikiem na przybory itp.
Uczniowie także chętnie ilustrowali swoje pomysły – najciekawsze zostaną wyeksponowane na gazetce szkolnej w świetlicy.
Na koniec p. Ewa poczęstowała dzieci ciasteczkami, a uczniowie podziękowali jej laurką. Kolejna książka Andersena trafiła do jednego z trzecioklasistów w drodze losowania.
Dziękujemy pani Ewie za poświęcony czas i wsparcie Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.

T. Bobowska