ŚWIĘTO SZKOŁY
W dniu 20 września br świętowaliśmy 50 rocznicę nadania imienia Partyzantów Szkole Podstawowej w Lipniku . W 1969 roku, w 25 rocznicę pacyfikacji Lipinka, uroczyście odsłonięto tablicę, której treść upamiętnia krwawe dni w historii naszej miejscowości. Imię Partyzantów stawia przed wychowawcami i uczniami zadanie podtrzymywania pamięci o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.
Podczas uroczystej akademii została przypomniana historia szkoły oraz jej związki z małą ojczyzną . Więzi te są eksponowane podczas lokalnych uroczystości poprzez motywy na szkolnym sztandarze i słowa hymnu szkoły. Tłem spotkania z przeszłością był ołtarz z obrazem, darem od pani Karoliny Moryc, pamiątką po partyzantach z Lipnika oraz słowa wiersza Adama Asnyka: „Nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wnieść”.
Wojennym opowieściom towarzyszyła muzyka Chopina w wykonaniu Tomasza Jaska, ucznia klasy VII, Joanny Jasek, uczennicy klasy VIIIb oraz pieśni partyzanckie, a także solowy występ Małgorzaty Stalmach, uczennicy klasy VIIIb. Honorowy gość, wójt gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak, otrzymał pamiątkową płytę z filmem „Historia krwią pisana” zrealizowanym w ramach projektu „Tutaj bije serce mojej ojczyzny” oraz wydanie okolicznościowe szkolnej gazetki „Razem”. Zaproszeni goście – panie Karolina Moryc, Maria Lenart i Bronisława Świerszcz – dostały z rąk dyrektora A. Skiby podziękowania za wsparcie w upowszechnianiu szczytnych tradycji patriotycznych. Na zakończenie uroczystości pani K. Szymoniak, córka partyzanta z Lipnika, Józefa Batko, recytowała partyzanckie wiersze i dzieliła się przekazanymi jej przez ojca opowieściami.
Uroczyste spotkanie i akademia jest najważniejszym, ale nie jedynym działaniem z okazji 50-lecia nadania imienia szkole. Aby upamiętnić tę ważna rocznicę, przed murami szkoły zostało wykonane zdjęcie wychowanków i nauczycieli. Fotografia ta zawiera symboliczne przesłanie: szkolna społeczność tętniąca życiem jest sercem Lipnika, a mury szkoły stanowią swoistą tablicą pamiątkową, gdzie zapisana jest historia zmagań ludzi z losem.
Ponadto uczniowie starszych klas mieli okazję poszerzyć swą wiedzę na temat lokalnej historii dzięki materiałom dostępnym on-line i sprawdzeniu jej w internetowym teście wiedzy pt: „Partyzanci spod Łysiny”. Przed nimi kolejne spotkanie z patronem szkoły, które przygotowywane jest we współpracy z Muzeum AK w Krakowie – będzie to gra wielkoformatowa „AK i plan Burza”.
E. Michalik