Sportowe zainteresowania uczniów 6 klasy

24 listopada 2021
Urszula Kucała

Nie jest ważne by być lepszym niż ktoś inny ale by być lepszym niż wczoraj.

                                                                                                          Jigoro Kano

– twórca judo

                Kuba Jasek i Bartek Ślusarczyk trenują judo w Myślenickim Klubie Judo, Filip Kucała rozwija swój talent szachowy w UKS „Andrusy” Lipnik. Chłopcy uprawiają różne dyscypliny sportowe, ale i judo i szachy to sporty bardzo wymagające.

Kuba trenuje trzeci rok, Bartek drugi. Chłopcy biorą udział w treningach 4 razy w tygodniu, do tego dochodzą turnieje. Od tego roku zawodnicy z Lipnika startują z powodzeniem w zawodach judo. W zawodach organizowanych przez LS Budowlani Sosnowiec Kuba w swojej kat. wagowej zajął II miejsce, a Bartek w swojej III miejsce. Trenerem chłopców jest Pan Wiktor Siłuszyk, który przekazuje swoim podopiecznym całą filozofię judo. Dla Kuby i Bartka Trener judo jest dużym autorytetem.

Judo to głęboka technika kształtowana przez stulecia i doprowadzona do doskonałości. Judo to kultura zachowania się na macie, rytuał oraz szacunek dla przeciwnika. Judo to nie tylko sport, to także szkoła życia. Uczy zaradności i samodzielności, pomaga przezwyciężyć własne słabości i kompleksy, uczy sportowej rywalizacji. 

Filip Kucała jest pasjonatem szachów.  Od 3 lat systematycznie uczestniczy w zajęciach szachowych organizowanych przez UKS Andrusy Lipnik, a w miarę możliwości również TKKF Dobczyc / trener Pan Bartosz Ślęczka /.  Filip bierze udział w ogólnodostępnych turniejach szachowych  i ma na swoim koncie wiele sukcesów. W niedzielę 21 listopada b.r. zajął I miejsce w XVI Mistrzostwach Małopolskiego TKKF w szachach „O Krakowskiego Lajkonika” w kat. 2007 i młodsi.

Szachy to wspaniała gra, która ma wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój  intelektualny młodego człowieka ucząc go logicznego myślenia, strategii, pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują również osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczności. Grając w szachy poznajemy smak zwycięstwa oraz gorycz porażki.

Judo i szachy, tak różne dyscypliny sportowe. Ale  każda z nich potencjalnie kształtuje charakter i osobowość młodego zawodnika. Uczniowie VI klasy Kuba, Bartek i Filip są tego najlepszym przykładem. Chłopcom życzymy wiele sportowych i ….. życiowych sukcesów!

T. Górka