Razem zmieniamy Internet na lepsze

10 marca 2017
Urszula Kucała

RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 w ZPO w Lipniku

Komputery, laptopy, notebooki, tablety, smartfony  stały się częścią dnia codziennego, dzięki nim nawiązujemy kontakty, wykonujemy zadania i przesyłamy informacje jednocześnie surfując w sieci. Dlatego niezwykle ważnym zadaniem szkoły jest uwrażliwienie młodych ludzi na zagrożenia wynikające z niefrasobliwego szastania własną prywatnością. Dzień Bezpiecznego Internetu, który na świecie obchodzony był 7 lutego, jest  okazją do przypomnienia o odpowiedzialności użytkownika sieci. Tegoroczne hasło: „Razem zmieniamy Internet na lepsze” wskazywało na konieczność współdziałania wszystkich zainteresowanych działaniami w sieci nad kulturą i bezpieczeństwem użytkowników. Ponieważ 7 luty, był dniem, który wypadł w czasie naszych ferii zimowych, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu działań promujących bezpieczeństwo na pierwszy tydzień po powrocie do szkoły. W dniach od 13-17  lutego, podczas spotkań z młodzieżą, poruszana była problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line, wymianą plików, komunikacją on-line  a także  cyberprzemocy i uwodzenia dzieci w Internecie. Wszystkie klasy – począwszy od I szkoły podstawowej, a skończywszy na III gimnazjum – miały możliwość udziału w lekcjach na temat bezpieczeństwa w sieci, na których wykorzystano dostępne materiały w postaci filmów edukacyjnych, scenariuszy i quizów  zgromadzonych na stronach:

http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu

http://edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&tekst=Zamiast+hejtu&criteria=&blotem=&search=szukaj

https://sieciaki.pl/files/pytania-odpowiedzi.swf

Starsza młodzież chętnie analizowała sytuacje nastolatków przedstawionych w filmach edukacyjnych, wyciągała wnioski, tworzyła kodeks zachowań w Internecie oraz plakaty wyrażające sprzeciw mowie nienawiści. Młodsi uczestnicy projektu żywo dyskutowali na temat kontaktów nawiązywanych on-line. Na podstawie przypadków z życia wziętych szukali  sposobów radzenia sobie z przemocą w sieci oraz tworzyli na ten temat własne komiksy. Ponadto samodzielnie opracowywali gry i projekty multimedialne promujące właściwe zachowania w sieci. Projekty przygotowane w Scratch znajdziecie w studio: https://scratch.mit.edu/studios/3720224/

ZASADY SPRZECIWU WOBEC HEJTU

  1. Zastanów się, zanim odpowiesz na „hejterski” komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
  2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.
  3. Nie odpowiadaj agresją na agresję – w ten sposób jedynie prowokujesz hejtującego do dalszego obrażania.
  4. Nie lajkuj, nie udostępniaj „hejterskich” komentarzy – w ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.
  5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
  6. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści, korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecz­nościowych.
  7. Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
  8. Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.
  9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
  10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.

Z. Hałas, T. Bobowska, E. Michalik