MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

16 września 2022
Urszula Kucała

Dzień kropki to naprawdę wyjątkowe święto. Obchodzi się je 15 września w 196 krajach na całym świecie. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stało się dzieło pod tytułem „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Opowieść wydana w 2003 roku szybko zyskała popularność wśród najmłodszych, głównie za sprawą wciągającej fabuły. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti, która właśnie dzięki zwykłej kropce i mądrej nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę w swoje możliwości.

Uczniowie klasy 4, 5b i 8 na lekcjach matematyki odkrywali swoje matematyczne talenty. Po oglądnięciu krótkiego filmu z Vashti w roli głównej, rozwiązywali zadania z kolejności działań, rachunków pamięciowych i liczb wymiernych. Następnie łączyli kropki według instrukcji. Jedni otrzymywali zwierzęta inni odkrywali galaktyki. Ważne było poprawne wykonanie zadania.

Historia małej Vashti pokazuje ważną rolę, jaką w życiu młodego człowieka odgrywa nauczyciel. Często nauczyciel potrafi tak pokierować dziecięcymi marzeniami, by w przyszłości młodzi ludzie mogli odnieść sukces w życiu zawodowym.

U. Kucała