„Klasowe biblioteczki” – podsumowanie konkursu

15 marca 2016
Urszula Kucała

Dobiegł końca zainicjowany przez nas konkurs na organizację klasowych biblioteczek. Wiedzieliśmy, że wszystkie dzieci  z sercem podeszły do działań, ale to, co ujrzeliśmy podczas oceny biblioteczek przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Panie wychowawczynie wraz ze swoimi uczniami oprócz zagospodarowania przestrzennego miejsca na książki, podjęły dodatkowo szereg działań na rzecz promocji czytelnictwa wśród uczniów.

W sali lekcyjnej klasy II a – wychowawczyni p. B. Kirzeniewska – powstała piękna  bajkowa kraina z ogromem książek. Patrzyły na nas cudne bajkowe postacie, wymalowane przez uczniów, salę zdobiły hasła o czytaniu, ale najbardziej zadziwiły nas rymowanki o czytaniu przygotowane przez uczniów. Rymowanki głośno dla nas przeczytała Martynka i Oliwka, są one odpowiedzialne za księgozbiór klasowy i wypożyczanie  go uczniom. W koszyczku leżały już karty czytelnika z datami wypożyczeń.

Piętro niżej skrzydła dla nauczania początkowego  powitał nas wspaniały Hałabała  trzymający wielki napis „Biblioteczka klasy II b”.  Tutaj dzieci na plakatach wypisały tytuły najpiękniejszych książek, które chcą polecić innym do czytania. Sandra i Zuzanna zaprezentowały pokaźny księgozbiór , wśród książek znalazło się wiele nowości, których nie ma w naszej, Szkolnej Bibliotece. To wspaniale, że dzieci mogą je pożyczać. Książki zgromadzone zostały na trzech regałach, a p. I. Jasek była bardzo dumna ze swoich uczniów oraz pracy, jaką włożyli oni w czytelniczą akcję.

Klasa III – tu za wygląd i funkcjonowanie biblioteczki odpowiedzialność podjęła Martyna i Kacper. Już prowadzą ewidencję wypożyczeń w pięknym, „kołowym” zeszycie. Uczniowie zachwycili nas listami, jakie z wychowawczynią p. U Bartosiewicz napisali do rówieśników,  promując walory i korzyści płynące z czytania. Ponieważ w klasie są uczniowie, przejawiający zainteresowania przyrodnicze to, wśród zgromadzonych książek w kolorowej biblioteczce znalazły się również wydawnictwa albumowe, książki o tematyce przyrodniczej i podróżniczej.

W klasie Ia mimo, że miejsca tu niewiele, jednak pierwszoklasiści w cudowną książkolandię przemienili parapet okienny, z którego  patrzyli na nas bohaterowie znanych bajek, przez nich wymalowani i wykonani techniką origami. Był Tygrysek, Myszka Miki, Czerwony Kapturek, Szewczyk Dratewka i wiele innych. Uczennice: Jolanta i Martynka będą dbały o ogólny wygląd biblioteczki i odpowiadały za śliczny księgozbiór. P. B. Cygan – wychowawczyni klasy pokazała nam całą serię – 30 książek z sympatycznym Franklinem i  kuferek pełen figurek do każdej książeczki jedna.  Wszystkie książeczki już są przeczytane dzieciom przez p. Basię. Wspaniale!

  Klasa I b – tutaj biblioteczka klasowa również  znalazła miejsce na okiennym parapecie, ale jakże jest okazała. P. E. Wilkosz podarowała  nam ilustracje, jakie dzieci wykonują po przeczytaniu każdej książeczki. Ze wszystkich kolejnych zrobią albumy, które na końcu roku podarują Szkolnej Bibliotece.

Jesteśmy dumni z pracy włożonej przez uczniów młodszych klas w powstanie biblioteczek. Wychowawcom serdecznie dziękujemy za dopingowanie w działaniach swoich uczniów. Teraz wypożyczamy, czytamy, ilustrujemy!

Cieszymy się, że nasze i wychowawców działania w zakresie czytelnictwa dzieci dają pozytywne efekty.

Dziękujemy! Z poważaniem: Zuzanna, Anna i Mariusz oraz opiekun projektu edukacyjnego mgr Anna Spytek.