Dwudniowa wycieczka do Warszawy

20 października 2019
Urszula Kucała

W przepięknej, jesiennej scenerii czterdziestojednoosobowa grupa uczniów z ZPO w Lipniku wraz z trzema opiekunami spędziła dwa dni w stolicy.

Po przybyciu do Warszawy udaliśmy się na zabytkowy Cmentarz Powązki, gdzie  na przestrzeni wieków pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Bolesława Prusa, Stanisława Moniuszkę, Władysława Reymonta. W imieniu całej społeczności uczniowskiej przewodnicząca SU zapaliła świece i złożyła kwiaty pod krzyżem upamiętniającym zbrodnię katyńską i ofiary łagrów, a także na grobach najbardziej znanych nam pisarzy i kompozytorów.

Następnie po przejeździe do centrum  spacerowaliśmy po Starym Mieście pod opieką przewodnika, mając okazję obejrzeć m.in. Uniwersytet Warszawski, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, Rynek, pomnik Małego Powstańca, Barbakan, pomnik Powstania Warszawskiego.

W rynku – restauracji Literatka zjedliśmy obiadokolację, po czym uczestnicy wycieczki mieli czas wolny na zakup pamiątek.

 Wieczorem zostaliśmy zakwaterowani w hostelu w samym centrum miasta. Z balkonów można było podziwiać przepiękną panoramę miasta nocą.

W drugim dniu po śniadaniu wyruszyliśmy na  dalsze zwiedzanie Warszawy. Był czas refleksji w  Muzeum Powstania Warszawskiego, zwiedzanie ekspozycji, oglądanie filmów z czasów Powstania. Uczniowie mogli doświadczyć trudnej drogi, jaką niejednokrotnie przebywali powstańcy, przemieszczając się podziemnymi kanałami.

Kolejny punkt programu wycieczki to zwiedzanie przepięknych wnętrz Zamku Królewskiego, gdzie między in. znajduje się znany obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”.

Jeszcze obiadokolacja w drodze i pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwie dojechaliśmy pod szkołę w późnych godzinach wieczornych.

T. Bobowska