Czy szachy są dyscypliną sportową?

16 lutego 2020
Urszula Kucała

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipniku uczestniczą  systematycznie w zajęciach szachowych prowadzonych przez Pana Bartosza Ślęczkę. Dla amatorów „królewskiej gry” dopełnieniem podjętego szkolenia sportowego jest uczestnictwo w ogólnodostępnych turniejach szachowych. W styczniu i w lutym nasi szachiści wzięli w 2 edycjach –  w Tokarni i w Raciechowicach – III Otwartego Grand Prix Powiatu Myślenickiego „SZACHY NIEDZIELĄ” oraz w  XXV Międzygminnych Zawodach Szachowych MYŚLENICE 2019/2020.

Cieszą sukcesy Filipa Kucały, który w bardziej zaawansowanej grupie plasuje się w 1-wszej dziesiątce czy sukcesy „debiutanta” Piotra Buckiego, który 14 lutego b.r. zajął I miejsce w Turnieju w Myślenicach.  Ale szczególnie ważnym jest udział w w/w turniejach dużej grupy uczniów z Lipnika, którzy też odnoszą „małe sukcesy”, nabywają doświadczenia, z turnieju na turniej grając coraz lepiej. Są to: Filip Kucała, Piotr Bucki, Szymon Skóra, Nikollaq Dudzik, Michał Florek, Zuzanna Zabłocka, Wiktor Zabłocki, Filip Grabowski, Hubert Grabowski, Emilia Flaga, Emilia Irzyk, Martyna Kłobuch i Juliusz Kłobuch.

Warto wspomnieć o zaangażowaniu rodziców, którzy dowożą uczniów na zawody i sprawują nad nimi opiekę.

   Myślę, że dla tej grupy uczniów pytanie: Czy szachy są dyscypliną sportową? –  jest pytaniem retorycznym!

Uwagi:

  1. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu.
  2. Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) rozpoczęła kampanię, której celem jest wprowadzenie tej dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Jako miejsce inauguracji projektu wybrano właśnie stolicę Francji. W szachy na całym świecie gra 600 mln ludzi.

T. Górka

III Otwartego Grand Prix Powiatu Myślenickiego „SZACHY NIEDZIELĄ” – Raciechowice

XXV Międzygminne Zawody Szachowe – Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu