Apel poległych

14 września 2014
Urszula Kucała

„Idą, idą leśni, kompas maja z gwiazd,
Nikt nie słyszy pieśni, tylko jeden las,
Idą, idą leśni, drogę leśnym daj,
Tam gdzie my jesteśmy, tam jest wolny kraj.”

Przeszło 70 lat temu na nasz kraj spadło wielkie nieszczęście – okupanci niemieccy rozpoczęli agresję skierowaną przeciwko narodowi polskiemu. Mimo, iż w tym czasie szalała śmierć i spustoszenie, miłość do Boga, Honoru i Ojczyzny przesłaniała strach i zwątpienie w zwycięstwo. Na naszym terenie toczyły się niezwykle krwawe i zacięte walki. Starsze osoby do dzisiaj pamiętają ogrom zła jakie niesie za sobą pacyfikacja. Ból, cierpienie i śmierć… to chyba najczęściej wypowiadane słowa w tamtym czasie.

13.09 poszliśmy wspólnie świętować obchody upamiętniające 70-tą rocznicę walk partyzanckich. A właściwie to po co? Przecież to historia… nas wtedy na świecie nie było… to się wydarzyło tak dawno! Zdaniem Cycerona historia to „świadek czasu,  światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości„. Bez ofiary i krwi poległych w walkach partyzantów nie byłoby nas. Nie siedzielibyśmy w szkolnych ławkach, nie bawilibyśmy się i nie spotykali razem. To ci żołnierze przynieśli nam wolność i spokój. Jesteśmy im to winni i jesteśmy również dłużnikami historii. To od nas – młodego pokolenia – zależeć będą dalsze losy świata!

Zdając sobie sprawę z powagi uroczystości wspólnie udaliśmy się na Suchą Polanę – miejsca walk partyzanckich. Obchody rozpoczęły się od wystąpienia pocztów sztandarowych, orkiestr dętych i parady Wojska Polskiego. Następnie wspólnie wysłuchaliśmy Mszy Św., ofiarowanej za poległych. Następnie złożyliśmy wieńce pod tablicą upamiętniających pomordowanych oraz w skupieniu uczestniczyliśmy w apelu poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

E.Wilkosz