Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach

10 kwietnia 2015
Urszula Kucała

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy I i II gimnazjum uczestniczący w zajęciach Koła Przedsiębiorczości odwiedzili Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach. Celem wizyty było pozyskanie informacji na temat zakładania działalności gospodarczej oraz zgłaszania płatnika składek do ubezpieczeń społecznych. Szczegółowych informacji udzielała Pani Janina Kania – pracownik ZUS. Uczniowie otrzymali szereg materiałów informacyjnych, m.in. ZUS ZFA, ZUA, ZZA, ZCNA, ZWUA, RCA, RSA, ogólne zasady wypełniania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych, ABC płatnika składek, ePłatnik, ZUS przez Internet. Każdy z uczniów otrzymał druki i samodzielnie je wypełniał. Pomocą służyła p. Kania, która bardzo dokładnie tłumaczyła i podawała niezbędne informacje, m.in. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne. Uczniowie poznali sumę wszystkich składek, minimalne wynagrodzenie brutto. Chętnie zadawali pytania na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Informacje, które w dniu dzisiejszym uczniowie zdobyli na pewno zaowocują w przyszłości. Spotkanie uświadomiło im, że jednak założenie działalności gospodarczej wcale nie jest takie proste, mimo, że teraz coraz mniej dokumentów należy złożyć w urzędzie i można to zrobić nie wychodząc z domu, czyli przez Internet.

Bardzo dziękujemy Pani Kierownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach za umożliwienie odwiedzenia Urzędu, a Pani Janinie Kania za bardzo ciekawe warsztaty z zakresu ubezpieczeń społecznych.

U. Kucała

Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach on PhotoPeach [iframe width=”445″ height=”296″ src=”http://photopeach.com/embed/u4m852″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe]